HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ
10444
01 Mar 2023


     

     Türkiye’de “Hava Müzesi” kurma fikri ilk olarak 1918 yılında gündeme gelmiştir. O yıllarda Yeşilköy Tayyare İstasyonu Türk Askeri Havacılığının en önemli eğitim-öğretim merkezi ve aynı zamanda karargâhı durumundaydı. Yeşilköy Tayyare İstasyonu’nda ganimet uçaklar dâhil çoğu Alman yapımı ve uçuştan kaldırılmış çok sayıda tayyare depolarda tutulmaktaydı. Bu kadar tayyarenin bir arada olması bir Hava Müzesi kurma fikrini akıllara getirmiştir.
     Bu sebeple dönemin Hava Kuvvetleri Müfettişliği 1918 yılında “Hava Müzesi” kurma kararı almıştır. Mevcut depolarda korunan uçakların yanı sıra düşmandan ele geçirilen uçakların enkazlarının da toplatılarak Yeşilköy Tayyare İstasyonu’nda sergilenmesi amaçlanmıştır. Ancak I. Dünya Harbi sonrasında İstanbul’un işgal edilmesi ve Yeşilköy Tayyare İstasyonu’nun kapatılması bu fikri sekteye uğratmıştır.
    Yeşilköy Tayyare İstasyonu’nun kapatılması sonucu hangarlarda ve depolarda korunan bu tayyarelerin Maltepe’de kurulan yeni Tayyare İstasyonuna taşınması gerekli hale gelmiştir. Ancak taşınma sırasında tayyareler büyük ölçüde hasar görmüş ve birçoğu kullanılamayacak hale gelmiştir.
Bu olaylar ve sonrasında (özellikle İstiklâl Harbi sırasında) yaşanan uçak kırımları sonucu “Hava Müzesi” kurma fikri ertelenmiştir.
     Hava Müzesi kurulması fikri 1960 yılında yeniden gündeme gelmiştir. 1963 yılında yayımlanan bir emir ile birliklerdeki mevcut uçaklardan birer adedin korunması istenmiş, 1966 yılında da “Hava Müzesi Teşkilatı” kurulmuş, 15 Mayıs 1971 tarihinde ise Türkiye’nin ilk Hava Müzesi İzmir-Cumaovası’nda açılmıştır.
     Hava Müzesi faaliyetlerine başlamasıyla birlikte halktan büyük bir ilgi görmüştür. Ancak başta ulaşım problemi olmak üzere ortaya çıkan muhtelif sorunlar nedeniyle müzeye gösterilen ilgi zamanla azalmıştır. Bu sebeple 1978 yılına kadar faaliyetlerine İzmir-Cumaovası’nda devam eden Hava Müzesi’ne yeni bir yer arayışına başlanmıştır.
     Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda Hava Müzesi’nin, müzeler şehri ve aynı zamanda Türk Havacılığının doğduğu yer ve kalbi olan İstanbul-Yeşilköy’e taşınmasına karar verilmiştir. 1974 yılında inşaat çalışmalarına başlanan Hava Müzesi binası 1983 yılında tamamlanmıştır. Modern müzecilik anlayışıyla yeniden yapılandırılan Hava Müzesi 16 Ekim 1985 tarihinde dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil SÖZER tarafından “İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı” adıyla hizmete açılmıştır.
     Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı olarak 1971 yılında İzmir-Cumaovası’nda başlayan serüvenimiz 1985 yılından beri Türkiye’nin kültür başkenti olan İstanbul’da aralıksız bir şekilde devam etmektedir.

     
 
Bağlantılar