KOLEKSİYON
12488
01 Mar 2023
  Yaklaşık olarak 65.000 m²’lik bir alanda konuşlu bulunan İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı açık ve kapalı olmak üzere iki farklı sergi alanına sahiptir.
Açık sergi alanında Türk Havacılık Tarihi açısından büyük önem arz eden çok sayıda uçak, helikopter, muhabere cihazları, füzeler, vb. hava araçları ve muhabere teçhizatları ile silah sistemleri teşhir edilmektedir.
  Kapalı sergi alanında ise yine Türk Havacılık Tarihi açısından çok kıymetli olan ve nadir bulunan başta askeri kıyafetler olmak üzere, bröve, silah, yazılı belge, fotoğraf, vb. çok sayıda eser teşhir edilmektedir. Ayrıca yine kapalı sergi alanında, içinde Tarihi Uçakların bulunduğu bir Hangar yer almaktadır. Hangar içerisinde Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış olan Erken Cumhuriyet Dönemine ait pervaneli uçaklar yer almaktadır. Yine müze olarak, içinde 10 bine yakın süreli ve süresiz kitap ve dergi ile 30 bine yakın fotoğraf arşivinin yer aldığı kütüphanemiz ile yerli ve yabancı araştırmacılara çalışmalarında yardımcı olmaktayız. 
 
Bağlantılar